Planowanie oświetlenia w kuchni

Właściwie dobrane oświetlenie zwiększa efektywność pracy oraz komfort przebywania w kuchni. Przy jego użyciu można zbudować odpowiedni klimat, wpłynąć na postrzeganie oraz podkreślić walory wystroju tego wnętrza.

Klasyczna lampa wisząca, a może nowoczesne oświetlenie sufitowe?

Podstawę stanowi oświetlenie główne zwane równieĹź ogólnym, umoĹźliwiające zyskanie orientacji w pomieszczeniu, dlatego jego włącznik powinien znajdować się tuĹź przy wejściu. Przyjęło się, Ĺźe musi dostarczać ono mocne, jasne światło. Jednak biorąc pod uwagę fakt, Ĺźe nie będzie to jedyny punkt świetlny, bez problemu moĹźna zdecydować się na model dający lekko rozproszone światło. W ten sposób kuchnia będzie wydawała się cieplejsza, przytulniejsza.

Pojedyncza lampa wisząca skupia światło w jednym miejscu, a więc nie jest w stanie doświetlić całego wnętrza w sposób równomierny. Z tego powodu korzystnie jest zdecydować się na wariant kilkupunktowy. Projektanci polecają nowoczesne lampy sufitowe osadzone na podłuĹźnych szynach. Długość listew, a takĹźe ilość i gęstość rozstawienia oprawek jest uzaleĹźniona od planu kuchni oraz sposobu jego aranĹźacji. W wielu modelach klosze są zamontowane w sposób, który umoĹźliwia samodzielną zmianę ich pozycji, a co za tym idzie swobodnego regulowania strumienia padania światła.

Projekt oświetlenia kuchni

W przypadku podwieszanych sufitów dobrym wyborem będzie punktowe oświetlenie LED. Jest ono bardzo dyskretne, a do tego energooszczędne. Podczas planowania jego rozmieszczenia warto skorzystać z pomocy architekta wnętrz. Tego typu oprawy instalowane są na stałe. KaĹźda pomyłka moĹźe skutkować obecnością zaciemnionych kątów, czego w póĹşniejszym czasie nie będzie moĹźna skorygować w sposób bezinwazyjny.

Oświetlenie miejscowe zwane także funkcyjnym

Nieodzownym elementem kaĹźdej kuchennej aranĹźacji jest oświetlenie miejscowe, działające niezaleĹźnie od głównego. Doświetla ono obszary o kluczowym znaczeniu. NaleĹźy do nich stół, przy którym spoĹźywane są posiłki, nierzadko równieĹź przyrządzane. Blat roboczy, kuchenka, zmywak. Półwysep, barek lub wyspa, jeśli takowe istnieją. W tych miejscach toczy się większość prac oraz chętnie gromadzą się domownicy, dlatego zasługują one na szczególne traktowanie.

Jaką lampę zainstalować nad stołem kuchennym?

Nad okrągłym stołem moĹźna umieścić pojedynczą lampę z zabudowanym kloszem. Generowane przez nią światło skoncentruje się na blacie, bez rozchodzenia się na boki. Pozwoli to na stworzenie intymnej atmosfery oraz podkreśli podział na strefy. Przydatna jest moĹźliwość regulacji długości przewodu, zgodnie z zasadą – im większy blat, tym krótszy zwis.

W przypadku prostokątnego stołu lepiej sprawdzą się dwie lub trzy identyczne lampy bądĹş oświetlenie składające się z poprzecznej ramy, na której zainstalowanych jest kilka punktów świetlnych.

Doświetlanie kuchennych blatów

Podczas doświetlania blatu roboczego dobrze sprawują się LED-y umieszczone w otworach wyciętych w spodniej części górnej zabudowy kuchennej. Innym rozwiązaniem są tak zwane „oczka” świetlne, które punktowo doświetlają blat kuchenny. Odpowiednio rozmieszczone zapewniają dobre światło do pracy w kuchni. Odległość między poszczególnymi punktami świetlnymi powinna wynosić od 40 do 60 cm.