
Planowanie oĹwietlenia w kuchni
WĹaĹciwie dobrane oĹwietlenie zwiÄksza efektywnoĹÄ pracy oraz komfort przebywania w kuchni. Przy jego uĹźyciu moĹźna zbudowaÄ odpowiedni klimat, wpĹynÄ Ä na postrzeganie oraz podkreĹliÄ walory wystroju tego wnÄtrza.
Klasyczna lampa wiszÄ ca, a moĹźe nowoczesne oĹwietlenie sufitowe?
PodstawÄ stanowi oĹwietlenie gĹówne zwane równieĹź ogólnym, umoĹźliwiajÄ ce zyskanie orientacji w pomieszczeniu, dlatego jego wĹÄ cznik powinien znajdowaÄ siÄ tuĹź przy wejĹciu. PrzyjÄĹo siÄ, Ĺźe musi dostarczaÄ ono mocne, jasne ĹwiatĹo. Jednak biorÄ c pod uwagÄ fakt, Ĺźe nie bÄdzie to jedyny punkt Ĺwietlny, bez problemu moĹźna zdecydowaÄ siÄ na model dajÄ cy lekko rozproszone ĹwiatĹo. W ten sposób kuchnia bÄdzie wydawaĹa siÄ cieplejsza, przytulniejsza.
Pojedyncza lampa wiszÄ ca skupia ĹwiatĹo w jednym miejscu, a wiÄc nie jest w stanie doĹwietliÄ caĹego wnÄtrza w sposób równomierny. Z tego powodu korzystnie jest zdecydowaÄ siÄ na wariant kilkupunktowy. Projektanci polecajÄ nowoczesne lampy sufitowe osadzone na podĹuĹźnych szynach. DĹugoĹÄ listew, a takĹźe iloĹÄ i gÄstoĹÄ rozstawienia oprawek jest uzaleĹźniona od planu kuchni oraz sposobu jego aranĹźacji. W wielu modelach klosze sÄ zamontowane w sposób, który umoĹźliwia samodzielnÄ zmianÄ ich pozycji, a co za tym idzie swobodnego regulowania strumienia padania ĹwiatĹa.
Projekt oĹwietlenia kuchni
W przypadku podwieszanych sufitów dobrym wyborem bÄdzie punktowe oĹwietlenie LED. Jest ono bardzo dyskretne, a do tego energooszczÄdne. Podczas planowania jego rozmieszczenia warto skorzystaÄ z pomocy architekta wnÄtrz. Tego typu oprawy instalowane sÄ na staĹe. KaĹźda pomyĹka moĹźe skutkowaÄ obecnoĹciÄ zaciemnionych kÄ tów, czego w póĹşniejszym czasie nie bÄdzie moĹźna skorygowaÄ w sposób bezinwazyjny.
OĹwietlenie miejscowe zwane takĹźe funkcyjnym
Nieodzownym elementem kaĹźdej kuchennej aranĹźacji jest oĹwietlenie miejscowe, dziaĹajÄ ce niezaleĹźnie od gĹównego. DoĹwietla ono obszary o kluczowym znaczeniu. NaleĹźy do nich stóĹ, przy którym spoĹźywane sÄ posiĹki, nierzadko równieĹź przyrzÄ dzane. Blat roboczy, kuchenka, zmywak. PóĹwysep, barek lub wyspa, jeĹli takowe istniejÄ . W tych miejscach toczy siÄ wiÄkszoĹÄ prac oraz chÄtnie gromadzÄ siÄ domownicy, dlatego zasĹugujÄ one na szczególne traktowanie.
JakÄ lampÄ zainstalowaÄ nad stoĹem kuchennym?
Nad okrÄ gĹym stoĹem moĹźna umieĹciÄ pojedynczÄ lampÄ z zabudowanym kloszem. Generowane przez niÄ ĹwiatĹo skoncentruje siÄ na blacie, bez rozchodzenia siÄ na boki. Pozwoli to na stworzenie intymnej atmosfery oraz podkreĹli podziaĹ na strefy. Przydatna jest moĹźliwoĹÄ regulacji dĹugoĹci przewodu, zgodnie z zasadÄ – im wiÄkszy blat, tym krótszy zwis.
W przypadku prostokÄ tnego stoĹu lepiej sprawdzÄ siÄ dwie lub trzy identyczne lampy bÄ dĹş oĹwietlenie skĹadajÄ ce siÄ z poprzecznej ramy, na której zainstalowanych jest kilka punktów Ĺwietlnych.
DoĹwietlanie kuchennych blatów
Podczas doĹwietlania blatu roboczego dobrze sprawujÄ siÄ LED-y umieszczone w otworach wyciÄtych w spodniej czÄĹci górnej zabudowy kuchennej. Innym rozwiÄ zaniem sÄ tak zwane „oczka” Ĺwietlne, które punktowo doĹwietlajÄ blat kuchenny. Odpowiednio rozmieszczone zapewniajÄ dobre ĹwiatĹo do pracy w kuchni. OdlegĹoĹÄ miÄdzy poszczególnymi punktami Ĺwietlnymi powinna wynosiÄ od 40 do 60 cm.