Uchwyty frezowane – wady i zalety

Mimo Ĺźe wiele osób nie przywiązuje zbyt duĹźej uwagi do wyboru uchwytów do mebli kuchennych, to jednak jest to istotna decyzja nie tylko ze względu na aspekt wizualny. Odpowiednio dobrane do zabudowy meblowej uchwyty przekładają się równieĹź na kwestie praktyczne. A te – jak wiadomo – w przypadku kuchni mają szczególne znaczenie. Jednym z bardziej popularnych rozwiązań są tzw. uchwyty frezowane.

Meble z uchwytami frezowanymi stały się nieodłącznym elementem nowoczesnych kuchni. Tego typu rozwiązanie jest estetyczne i nie zakłóca prostej linii mebli. Podobnie jest w przypadku kuchni bez uchwytowych, które jednak są jeszcze innym rozwiązaniem (nie posiadają uchwytów, a ich otwieranie opiera się o specjalne systemy).

Uchwyty frezowane: co warto o nich wiedzieć?

Uchwyty frezowane, to nic innego jak specjalnie wyprofilowane wgłębienia wykonane na obrzeĹźach frontów. Na przestrzeni ostatnich lat, wraz z minimalistycznymi trendami, ich popularność w Polsce znacząco wzrosła. Nie da się jednak ukryć, Ĺźe przez ten czas wokół mebli kuchennych z uchwytami frezowanymi narosło wiele teorii, z których wiele nie ma przełoĹźenia w rzeczywistości.

Jedną z nich jest ta, która mówi, Ĺźe kuchnie z uchwytami frezowanymi nie są praktyczne i cechują się podatnością na uszkodzenia lakieru. MoĹźna spotkać się z opiniami mówiącymi o tym, Ĺźe częste uderzanie palcami o frezowany uchwyt sprawia, Ĺźe lakier w tym miejscu dosyć szybko pęka, odpryskuje i widać na nim zarysowania. Nie jest to do końca prawda. Bardzo duĹźo zaleĹźy bowiem od jakości wykonania mebli oraz stosowania się do zaleceń z zakresu pielęgnacji lakierowanych frontów i ich uĹźytkowania. Zasada jest prosta – jeśli postępuje się zgodnie z zaleceniami, to kuchnia z uchwytami frezowanymi powinna słuĹźyć przez długie lata. Zakładając oczywiście, Ĺźe jest wykonana prawidłowo z wysokiej jakości materiałów.

Alternatywą są aluminiowe uchwyty w kształcie frezów przykręcane na fronty. Standardowo dostępne są w kolorze białym, czarnym i aluminium, Nie wyglądają one tak efektownie jak uchwyty frezowane w MDF natomiast ich zaletą jest to, Ĺźe trudno je uszkodzić nawet noĹźem, garnkiem czy innym elementem wyposaĹźenia kuchni. Dodatkowo uszkodzenie uchwytu nie wiąże się z wymianą całego frontu. Oba rozwiązania stosujemy w naszych kuchniach, a wybór zaleĹźy od preferencji Klientów.

Uchwyty frezowane w kuchni: zalety i wady

Tak jak juĹź pisaliśmy w kilku naszych poprzednich artykułach, tak i w tym podkreślimy, Ĺźe idealne rozwiązania nie istnieją. Uchwyty frezowane mają wiele zalet, ale nie są pozbawione wad. Podejmując ostateczną decyzję w kwestii wyboru uchwytów we frontach mebli kuchennych na wymiar warto dokładnie przeanalizować wszystkie „za“ i „przeciw“. PoniĹźej prezentujemy listę zalet kuchni na wymiar z uchwytami frezowanymi:

  • zachowanie gładkiej powierzchni na całej zabudowie
  • moĹźliwość otworzenia szafki na całej jej długości (nie ma ograniczenia tak, jak w przypadku „tradycyjnych“ uchwytów),
  • łatwość w czyszczeniu,
  • poprawa bezpieczeństwa (zarówno w przypadku dorosłych, ale głównie małych dzieci, które dopiero zaczynają chodzić i kaĹźdy wystający element stanowi dla nich zagroĹźenie).

Jeśli chodzi natomiast o wady takiego rozwiązania we frontach mebli kuchennych, to moĹźna zaliczyć do nich konieczność częstego czyszczenia. Dotykanie frontów palcami sprawia, Ĺźe łatwo o zabrudzenia i widoczne ślady palców.

W przypadku uchwytów frezowanych w meblach do kuchni bardzo duĹźe znaczenie ma profil frezu i jego głębokość. Jeśli te parametry nie będą właściwie dostosowane do potrzeb klienta (a tak jest często w przypadku gotowych mebli dostępnych w sklepach), to trudno będzie o nazwanie tego funkcjonalnym rozwiązaniem. Z tego względu warto wybierać meble kuchenne na wymiar, które zostaną w pełni dostosowane pod indywidualne potrzeby i oczekiwania.